Kilka słów po jubileuszowych XV Mistrzostwach Polski i Wystawie Modeli Kartonowych i Budowli Militarnych – Skawina 2008

Tegoroczne XV już MISTRZOSTWA POLSKI – WYSTAWA MODELI KARTONOWYCH I BUDOWLI MILITARNYCH, które odbyły się 18 – 19 października, były szczególnie wyjątkowe, gdyż w tym roku Pan Józef Małysa – modelarz, instruktor, sędzia i pasjonata od wielu lat współpracujący z Centrum, obchodził piękną rocznicę – 50-lecie swej pracy

Galeria zdjęć z mistrzostw


     Dwudniowa impreza odbyła się w hali sportowej Gimnazjum Nr 1 w Skawinie, podczas której zwiedzając wystawę, można było podziwiać niezwykłe modele budowli, samochodów, samolotów czy żaglowców, w perfekcyjny sposób imitujące oryginały rzeczywistych rozmiarów. Wystawa otwarta w godzinach 15.00 – 21.00,  a  w niedzielę w godzinach dopołudniowych, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wśród zwiedzających nie brakowało adeptów gimnazjum, którzy jako uczniowie pomagali przy poprzednich edycjach mistrzostw, pasjonatów politechnicznego świata, rodziców z dziećmi uwrażliwiających swoje pociechy na rzeczy piękne i misternie stworzone, czy tych, którzy przyszli z ciekawości – po raz pierwszy. Podczas obu dni przy imprezie asystowali ubrani w piękne polowe mundury uczniowie z „klasy o profilu wojskowym” XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Niedzielne zwiedzanie uatrakcyjniono pokazem sprzętu, uzbrojenia i wyszkolenia żołnierzy II Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Można było także podczas dwu dni trwania wystawy sprawdzić swoją celność korzystając ze strzelnicy z bronią pneumatyczną. W niedzielę o godzinie 15.00 rozpoczęto ogłaszanie wyników i wręczanie laureatom w  poszczególnych kategoriach wiekowych – dyplomów i medali za najlepiej wykonane modele w poszczególnych klasach. Na zakończenie imprezy – uroczyście ogłoszono wyniki konkursu.  

     Organizatorami Imprezy byli: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Zarząd Główny Ligi Obrony Kraju w Warszawie, Małopolski Zarząd Wojewódzki LOK w Krakowie, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Gimnazjum Nr 1 w Skawinie, natomiast patronatem objął ją Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Adama Najdera, Dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego gen. dyw. Edwarda Gruszki oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

     Okazja XV MISTRZOSTW POLSKI zbiegła się w czasie  z Jubileuszem 50-Lecia działalności Pana Józefa Małysy.  Ten wyjątkowo skromny, niezwykle życzliwy i serdeczny – wychowawca wielu pokoleń modelarzy, instruktor i przyjaciel Centrum – dał nam się zaskoczyć przygotowaną specjalnie dla Niego jubileuszową niespodzianką. W sobotę podczas popołudniowego bloku, zaskoczyliśmy Solenizanta niespodziewanym wejściem na salę wystawową z ogromnym 15 kilogramowym tortem przedstawiającym  piękny nadmorski zachód słońca, nad którym widniał przecinający pomarańczowe niebo, samolot (element  nawiązujący do modelarskiej pasji Pana Józefa), z koszem 50 czerwono żółtych róż, a wszystko przy akompaniamencie Kapeli „Krzaki Bis”. Nie obyło się bez odśpiewania „Stu lat”, otarcia łez wzruszenia, miłych życzeń i ciepłego „zawieszenia wzroku” między obecnymi. Po odczytaniu i wręczeniu listu gratulacyjnego, każdy z przybyłych mógł skosztować słodkiej „jubileuszowej niespodzianki” ufundowanej przez Cukiernię Królewską z Krakowa.

     Organizatorami Imprezy byli: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Zarząd Główny Ligi Obrony Kraju w Warszawie, Małopolski Zarząd Wojewódzki LOK w Krakowie, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Gimnazjum Nr 1 w Skawinie, natomiast patronatem objął ją Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Adama Najdera, Dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego gen. dyw. Edwarda Gruszki oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

     Okazja XV MISTRZOSTW POLSKI zbiegła się w czasie  z 50-tą rocznicą działalności Pana Józefa, dzięki czemu można było uczcić ten piękny Jubileusz w zaskakujący dla Solenizanta sposób. Zatem w sobotę – podczas imprezy, po krótkim wstępie, wręczeniu listu gratulacyjnego, przy akompaniamencie Kapela „Krzaki Bis”, każdy z przybyłych mógł skosztować słodkiej „jubileuszowej niespodzianki” ufundowanej przez Cukiernię Królewską z Krakowa.


     Pan Józef Małysa to niezwykła postać. Urodził się w 1934r. Modelarstwem zainteresował się jako nastoletni chłopiec. Edukację zdobywał w modelarni okrętowej Ligi Morskiej, prowadzonej przez  inż. Witolda Stańczyka w Krakowie. Kwalifikacje modelarskie pogłębiał na kursach w Gdańsku- Ołowiance i Poznaniu. Zdobywszy podstawową wiedzę i zachęcony do uprawiania tego pięknego hobby zbudował we własnym zakresie wiele ciekawych modeli np.: poławiaczy min „Mewę” i „Rybitwę”, niszczyciele „Burzę” i „Błyskawicę”, masowiec „Sołdek”, statek „Civetta” czy pasażerski bocznokołowiec „Krakus”.

     W drugiej połowie lat 50-tych, po związaniu się z Hutą Aluminiową tutaj założył, namówiony przez Antoniego Deręgowskiego, kierownika sekcji modelarstwa w Zarządzie Wojewódzkim  LPŻ, modelarnię lotniczą i rakietową, która później przekształciła się w wielosekcyjny klub. Dyrekcja Huty dała pomieszczenia i kilka maszyn, a władze Ligi wyposażyły je w zestaw narzędziowy.
W ten sposób rozwinęło się modelarskie życie w Skawinie. Do pracowni zaczęła uczęszczać nie tylko młodzież ze Skawiny ale i okolic. Początkowo były to przede wszystkim dzieci pracowników Huty, który z roku na rok powiększały członków pracowni.
Praca wychowawcza instruktora i osiągnięcia kształconych przez niego modelarzy zyskały duże uznanie dyrekcji Huty, rodziców i mieszkańców Skawiny. Pan Józef wykorzystał tę dobra atmosferę i wystąpił ze śmiałą propozycją  zbudowania obok modelarni w czynie społecznym toru dla modeli latających na uwięzi, która spotkała się z aprobatą ówczesnych władz. Wartość społecznej pracy była nieoceniona. Materiały do budowy i na ogrodzenie zapewniła dyrekcja Huty.

     W 1967 roku Józef Małysa święcił swój triumf – na torze w Skawinie pod patronatem Ligi Obrony Kraju. Przez wiele kolejnych lat odbywały się tam zawody wojewódzkie, strefowe, centralne. Wychowankowie Józefa Małysy odnosili liczne sukcesy wygrywając Mistrzostwo LOK w konkurencji modeli latających na uwięzi. Chętnych do udziału w zajęciach modelarskich było tak dużo, że instruktor potrzebował nowej, fachowej pomocy. Udało mu się zarazić modelarska pasją swojego kolegę – Władysława Wesołowskiego, z którym na zmianę uczyli młodzież.

     W 1981 roku po likwidacji Huty Aluminium, pracownia modelarska została przeniesiona do pomieszczeń udostępnionych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Skawinie, a patronat nad nową placówką objęło Centrum Kultury i Sportu. I tak minęły lata a modelarnia kierowana przez instruktora Józefa Małysę nadal tętni życiem. Obecnie prace modelarskie o charakterze politechnicznym powstają w kategoriach modeli lotniczych, pływających, rakiet oraz modeli kartonowych. Oprócz zadań wytyczonych programem szkolenia LOK, w pracowni projektuje się i wykonuje nietypowe zadania dla Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Należą do nich m.in.: rekwizyty teatralne, statuetki, jako trofea festiwalowe, jubileuszowe medaliony, a także wszystko to co wymaga pomysłu, talentu, i tak zwanej „złotej rączki’. Specjalnością pracowni są tez budowane tutaj latawce płaskie, skrzynkowe, którymi najmłodsi rywalizują w zawodach organizowanych na krakowskich błoniach. Akceptacja przez dyrekcję  CKiS w Skawinie promowania miasta Skawiny poprzez modelarstwo pozwoliła, aby wspólnie z Małopolskim Zarządem Wojewódzkim LOK, Gimnazjum nr 1 w Skawinie i Aeroklubem Krakowskim, organizować takie imprezy modelarskie jak: Zawody Modeli Pływających z okazji Dni Skawiny, Mistrzostwa LOK modeli Lotniczych w Pobiedniku Wielkim, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Józefa oraz zespołu wspaniałych oddanych modelarstwu ludzi, a także licznym sponsorom od 14 lat Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych, w których uczestniczą modelarze z całego kraju. Na przestrzeni tych  50 lat nie sposób wyliczyć ilości urządzanych wystaw, pokazów i  zawodów, które było znakomita formą propagowania modelarstwa, tak potrzebnego w politechnicznym wychowaniu młodzieży.

     Trudno określić ilu w Polsce jest modelarzy – pewnym jest jednak fakt, że dzięki pasji, poświęceniu indywidualności takich jak Pan Józef sztuka ta przetrwała i angażują się w nią kolejne pokolenia. Pan Małysa wychował i wyszkolił wielu modelarzy, którzy niejednokrotnie odnosili sukcesy z perfekcyjnie wykonane modele kartonowe i dobrze latające modle samolotów i rakiet.

     Mimo wszystkich dokonań Pan Józef Małysa nie należy do osób które szukają i pragną rozgłosu – wręcz przeciwnie, nie kolekcjonuje nagród ani dyplomów. Jest jednak niewątpliwie dostrzegalną osobowością wielokrotnie honorowaną. Otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”, złoty medal  „Za Zasługi dla LOK” i Medal 60-Lecia LOK „Za Zasługi”, medal „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,  „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej” , „Medal 600-lecia Skawiny”.

/informacje dotyczące życiorysu p. J. Małysy w oparciu o tekst „Józef Małysa ze Skawiny. Modelarz, instruktor i sędzia”, aut. Elżbieta Gaweł; „Modelarz” 9/2008/

Wyniki XV Otwartych Mistrzostw Polski Modeli Kartonowych na stronie www.lok-sokol-skawina.prv.pl

Patronat medialny nad imprezą przyjęły:

TVP – Oddział Kraków

Kontrast Podkrakowski – Pismo Lokalne Miasta i Gminy Skawina

Radio Kraków

Wydawnictwo – „Mały Modelarz”

Sponsor Pucharu oraz trzech rocznych prenumerat jest:
Wydawnictwo – „Mały Modelarz”

Tort jubileuszowy ufundowała Cukiernia Królewska z Krakowa