„Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w Pływaniu” ; 4-6 lipca, Oświęcim-tym razem bez medali dla CKiS Skawina!

Jedna z dwóch najważniejszych imprez pływackich dla 14-latkow w tym roku, czyli „Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w Pływaniu” dobiegła końca….Trzy-dniowe Mistrzostwa Polski rozegrane zostały w Oświęcimiu w dn. 4-6 lipca 2008 r. Jak co roku bywa, na starcie nie zabrakło Aleksandry Tyrpy-jedynej przedstawicielki płci pięknej, a towarzyszyli jej Karol Ożóg, Marcel Szamreta oraz Radosław Ślęzak. Pływacy Centrum mimo, iż nie zdobyli w tegorocznych, letnich mistrzostwach żadnego cennego kruszca, to dwukotnie udało się im zająć 5 miejsca w Finale „A”, a to za sprawą Radka Ślęzaka oraz 5 razy wystąpić w Finale „B”, czego dokonali Ola Tyrpa i Marcel Szamreta. Karol Ożóg, specjalista od długich dystansów przepłynął dystans 1500 m stylem dowolnym, uzyskując 13 lokatę i dobry czas: 18:08,16.

Ta czwórka czołowych pływaków skawińskiej sekcji pływania, reprezentujących już Juniorów, przygotowywała się do mistrzostw bardzo solidnie, rezygnując tym samym z wielu form rozrywki i odpoczynku, którymi cieszą się inni nastolatkowie.
Omawiając przygotowania, nie sposób tu nie wspomnieć o 19 godzinach spędzanych w wodzie tygodniowo przez pływaków w ciągu całego roku szkolnego. Zawodnicy to uczniowie Gimnazjum, którzy każdego poranka o g. 6 30 rozpoczynają trening na pływalni. Potem są lekcje w szkole, a później znowu trening w Camenie. Okres adolescencji to czas” buntu i naporu” dla wielu dojrzewających młodych ludzi, lecz oni wybrali codzienny udział w zajęciach sekcji, bezgraniczne poświęcenie się celom, jakie niesie za sobą pływanie.

A teraz słów trochę o regulaminie Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych….
Letnie Mistrzostwa Polski przeprowadzane są na pływalni 50 m, w przeciwieństwie do Zimowych na basenie 25 m. Zawody przeprowadzane są systemem eliminacji i finałów. Konkurencje 800 m i 1500 m stylem dowolnym oraz sztafety rozgrywane są seriami na czas. Najsilniejsze serie tych konkurencji oraz wszystkie sztafety rozgrywane są w bloku finałowym. We wszystkich konkurencjach przeprowadzanych systemem eliminacji i finałów rozgrywane są finały „A” i „B”. Zawodnik ma prawo startu w 5 konkurencjach indywidualnych, lecz nie wiecej niż w 2 konkurencjach indywidualnych i sztafecie dziennie.

A teraz  pokrótce o uczestnikach mistrzostw i poszczególnych klubach pływackich….
W Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat  na starcie stanęło 414 zawodników ze 101 „teamów pływackich” z całej Polski. W rankingu medalowym zwyciężył MUKS Piętnastka AQUA Bydgoszcz z 11 złotymi medalmi, 7 srebrnymi i 4 brązowymi kruszcami, do czego niewątpliwie przyczynił się reprezentant tego klubu: Sebastian Bernatowicz. Został on trzykrotnym Mistrzem Kraju i Rekordzistą Polski w konkurencjach: 50 m stylem motylkowym oraz 400 i 1500 m dowolnym. Srebro zawdzięcza on udziałowi w konkurencji:400 m zmiennym. Drugie miejsce w rankingu medalowym zdobyło Stowarzyszenie KP AVIA Świdnik z: 9 złotymi krążkami, 2 srebrnymi i 1 brązowym. Na III miejscu uplasował się klub MKS Juvenia Wrocław z 13 medalami, z których to 3 to złota. Krakowski MKS Jordan zdobył jedynie dwa srebrne kruszce.

Starty podopiecznych trenera Piotra Bodzonia wyglądały następująco: Ola i Radek płynęli indywidualnie w 3 konkurencjach każdy (1 konkurencja dziennie) natomiast Karol i Marcel wzięli udział w 4 konkurencjach indywidualnych w czasie mistrzostw. Każdy zawodnik uczestniczył w porannych eliminacjach, a gdy udało mu się je przejść pomyślnie to startował w popołudniowych finałach.

Wyniki zawodników Centrum /wg chronologii startów/:


Aleksandra Tyrpa:

50 m klasyczny; Finał B: 6 miejsce, sumarycznie 14 miejsce, czas: 37,90
200 m klasyczny; Finał B: 4 miejsce, sumarycznie 12 miejsce, czas: 2:55,11   /rekord życiowy/
100 m klasyczny; Finał B: 6 miejsce, sumarycznie 14 miejsce, czas: 1:21,91   /wyrównanie rekordu życiowego/

Wyniki uzyskane przez Aleksandrę Tyrpę w czasie tych mistrzostw świadczą o stabilizacji formy tej zawodniczki. Ola trzykrotnie znalzała się w Finale „B”, a więc popłynęła w gronie pływaczek, które zajęły miejsca od 9-16 i są w czołówce krajowej.

Radosław Ślęzak:

100 m motylkowy; Finał A: 5 miejsce, czas: 1:02,35 
50 m motylkowy; Finał A: 5 miejsce, czas: 27,95 
100 m klasyczny
19 miejsce, czas:: 1:15,78 

Niestety tegoroczne mistrzostwa w Oświęcimiu tym razem nie przyniosły Radkowi żadnego medalu. Po części jest to wina kontuzji, której nabawił się 3 tygodnie przed zawodami, co na 2 tygodnie przed startami wyeliminowało go z udziału w treningach. Następstwem urazu była zmiana konkurencji w których miał wystąpić ten zawodnik, o czym zadecydował trener. Realna sytuacja oceny możliwości Radka po urazie skłoniła trenera do zamiany konkurencji ze zmiennego na dystansie 200 oraz 400 m na 100 m klasycznym oraz 50 m motylkowym.

Marcel Szamreta:

200 m dowolny; Finał B: 2 miejsce, sumarycznie 10 miejsce czas: 2:07,11 /rekord życiowy/ 
400 m dowolny; Finał B: 7 miejsce, sumarycznie 15 miejsce czas: 4:31,71 /rekord życiowy/ 
100 m dowolny24 miejsce, czas: 59,64  /rekord życiowy/ 
1500 m dowolny; 17 miejsce, czas: 18:19,21 /rekord życiowy/ 

Widać znaczącą poprawę w wynikach osiągniętych przez Marcela w tych mistrzostwach. Coraz bardziej jawi się on jako pływak, któremu bliższe są długie dystanse. Cieszą rezultaty uzyskane przez tego zawodnika, które są odzwierciedleniem poprawy tzw. „życiówek” we wszystkich konkurencjach w których uczestniczył. Marcel dwukrotnie wystąpił w Finałach „B” oraz uzyskał wysokie 17 miejsce na dystansie 1500 m dowolnym.


Karol Ożóg:

200 m dowolny38 miejsce, czas: 2:15,18  /rekord życiowy/ 
400 m dowolny23 miejsce, czas: 4:37,65 /rekord życiowy/ 
100 m dowolny86 miejsce, czas: 1:06,10  /rekord życiowy/ 
1500 m dowolny; 13 miejsce, czas: 18:08,16 /rekord życiowy/ 

Karol Ozóg zaprezentował także poprawę formy pływackiej. Podobnie jak Marcel jest on zawodnikiem długodystansowym i da się zauważyć efekt jego mozolnej pracy na treningach, która zaowocowała poprawą jego dotychczasowych rezultatów życiowych we wszystkich konkurencjach w których wystąpił. Nie lada wyczynem, który dokonał, jest jakże wysoka -13 lokata w konkurencji: 1500 m dowolnym, gdzie zmagał się ze swoimi słabościami przeszło 18 minut w wodzie.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy po wakacjach do podjęcia zintensyfikowanego wysiłku oraz przygotowań w kierunku przyszłorocznych, Zimowych Mistrzostw Polski w kategorii 15 lat !